Wdrożenie skutecznego systemu pomysłów usprawnień w firmie nie jest prostym zadaniem. Wystarczy jedno nieudane podejście, żeby zniechęcić pracowników.

 

W pewnej polskiej firmie szef produkcji chciał wzbudzić zaangażowanie wśród swojej kadry i wpadł na pomysł wdrożenia systemu pomysłów usprawnień o zgrabnej nazwie „Bingo!”. Zakupione zostały skrzynki na pomysły, przygotowano wnioski, rozwieszono plakaty itd. 

 

Jaka była ilość zgłoszonych wniosków? Całe 5 szt. (słownie: pięć!). Dlaczego tak się stało?

W owym zakładzie produkcyjnym rotacja wśród pracowników była na dość niskim poziomie.
Wielu z nich pracowało tam od początku jego powstania. Podczas rozmów z pracownikami padało moje pierwsze ulubione zdanie: Zawsze tak było, to po co coś zmieniać? Znowu coś wymyślili.

 

Podstawowym błędem nie był brak komunikacji, ale jej sposób. Rozwieszenie pięciu plakatów w firmie nie wystarczy do zmiany świadomości załogi. Pracownicy czytali plakaty, ale nic z nich nie rozumieli. Nie wiedzieli jak dobre pomysły mogą wpłynąć na firmę.

Szef produkcji poddał się po pierwszym miesiącu, nawet nie próbując ratować sytuacji. Niestety jego załoga była jeszcze bardziej zdemotywowana niż on.

 

Kilka tygodni później jeden z pracowników zgłosił bezpośrednio szefowi produkcji jeden ciekawy pomysł, który został niezwłocznie wdrożony i przyniósł pewne oszczędności dla firmy. Gdy pracownik upomniał się o premię dostał książeczkę Payback, żeby wybrać sobie coś do 1000 punktów…

 

Czy drugie podejście ma sens?

 

Jeżeli pracowników trudno przekonać do wdrożenia systemu pomysłów usprawnień to jak to zrobić, gdy już raz się nie udało?

 

Do firmy przyszła nowa ,,miotła” i zdecydowała, że po 2 latach od pierwszego wdrożenia trzeba spróbować po raz drugi. Kolejna zgrabna nazwa: ,,Hit”. Pan ,,Miotła” postanowił pouczyć się z błędów poprzednika i opracował plan wdrożenia. Wyznaczono liderów, szefa projektu, opracowano system wynagrodzeń, wybierano pomysły miesiąca. Cel określił właściciel firmy: 1000 ZREALIZOWANYCH pomysłów. Udało się?

 

Nie.

 

W pierwszym przypadku popełniono jeden ogromny błąd – niewłaściwa komunikacja. W drugim przypadku popełniono kilka.

1. Dla szefa projektu system usprawnień był jednym z kilku obowiązków, zazwyczaj zajmował się nim tylko w wolnej chwili.

2. W ciągu trzech miesięcy od wdrożenia zgłoszono ok. 100 pomysłów, co wydaje się wynikiem bardzo dobrym na początek. Problem w tym, że gros z nich wymagało zaangażowania pracownika technicznego. Jak w pkt. 1. dla wydelegowanego pracownika był to jeden z wielu obowiązków.

 

Oba ww. punkty powodowały jeden skutek: zgłaszane pomysły były wdrażane z dużym opóźnieniem lub wcale. Pracownik, który zgłosił pomysł nie dostawał informacji zwrotnej, więc za drugim razem już nie zgłaszał, ponieważ i tak nikt nic z tym nie zrobił.

 

3. Cel dotyczył wszystkich pracowników, więc także administracyjnych. Właściciela jednak interesowały tylko pomysły ,,produkcyjne” dlatego system wynagrodzeń nie obejmował pomysłów biurowych.

 

Wdrożenie systemu pomysłów usprawnień wymaga ściśle dopracowanego planu wdrożenia, który uwzględni zarówno komunikację przed jak i po wdrożeniu. Jeżeli już uda nam się już zaangażować pracowników to pamiętajmy, że musimy mieć kim i za co te pomysły wdrażać.

 

 

P.S. Czy ,,Bingo” i ,,Hit” doczekali się następcy? Tak, ale jest na dobrej drodze, żeby dołączyć do swoich nieudanych poprzedników. 

 

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

07 czerwca 2018
Die Control 2018 to nasze najważniejsze wydarzenie w tym roku: innowacyjne rozwiązanie DSGVO do
06 maja 2018
ConSense COMPACT z nagrodą INNOVATIONSPREIS-IT    Nasze proste i ekonomiczne rozwiązanie dla profesjonalnego i opartego

Zadzwoń do nas: +48 661 098 407

Jak zepsuć wdrożenie systemu pomysłów usprawnień?
14 kwietnia 2017

Jak zepsuć wdrożenie systemu pomysłów usprawnień?

Czytaj więcej

Copyright by EMBE Consulting

ZADZWOŃ

+48 661 098 407

 

LUB NAPISZ

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ZAPRASZAMY NA NASZE STRONY

 

EMBE CONSULTING JEST JEDYNYM W POLSCE PRZEDSTAWICIELEM NIEMIECKICH PRODUCENTÓW OPROGRAMOWANIA